top of page

Mieszkanie w mieście czy dom na przedmieściach?

Każdy człowiek chcąc funkcjonować we współczesnym świecie musi mieć przysłowiowe własne cztery kąty, czyli jakieś własne lokum, do którego będzie wracał po pracy, w którym będzie mógł się relaksować i będzie miał poczucie bezpieczeństwa. Ze względu na różnorodne upodobania, potrzeby i czynniki ekonomiczne, wybór właściwego lokum nie jest ani prosty ani też łatwy. Można mieszkać w mieście, na jego obrzeżach lub na wsi. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z wariantów jest najatrakcyjniejszy. Jednym z możliwych wyborów jest mieszkanie w mieście lub dom na przedmieściach.


Mieszkanie poza miastem, podobnie jak mieszkanie w mieście ma zarówno swoje zalety jak i wady. W ciągu ostatnich kilkunastu lat można zaobserwować, że ludzie zaczęli migrować z miasta na wieś, wcześniej obserwowano odwrotne zjawisko. Zwykle ludzie młodzi chętniej szukają lokum w mieście, natomiast ludzie bardziej ustabilizowani życiowo, posiadający rodziny i lubiący spokój poszukują domu na wsi, często blisko lasu. Jednak najczęstszym powodem przeprowadzek na przedmieścia są względy ekonomiczne, często ceny domów poza miastem są zbliżone do cen mieszkań w mieście, a biorąc pod uwagę fakt zamieszkania we własnych ścianach, pod własnym dachem na większej przestrzeni i w oddali od zgiełku miasta jest dla wielu bardzo kusząca.


Mieszkanie w domu na przedmieściach - zalety


Dlaczego warto mieszkać poza miastem? Jednym z istotnych warunków jest czynnik ekonomiczny.

Nieruchomość na przedmieściach można nabyć za znacznie niższą cenę niż w mieście. Poza tym

działka na wsi jest zwykle większa niż typowe działki budowlane w mieście. Do dyspozycji zatem jest dużo więcej miejsca i znacznie więcej otwartej przestrzeni, którą można dodatkowo wykorzystać i zagospodarować w różny sposób. Na posesji można postawić garaż na samochody, kolejnym plusem jest możliwość urządzenia własnego dużego ogrodu, placu zabaw dla dzieci, miejsca do wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Domy na przedmieściach są często wygodne i usytuowane w otoczeniu przyrody, która ma kojący wpływ zarówno na umysł i ciało. Żyjąc bliżej natury, można słuchać śpiewu ptaków, oglądać różne owady, zwierzęta a nie stresować się hałasem ulicy. Jest to też ciekawe rozwiązanie dla osób lubiących pieska lub kota, ponieważ zwierzęta te mają wolny wybieg na podwórko.

Powietrze na wsi ze względu na brak większej ilości samochodów i fabryk, praktycznie jest wolne od toksycznych oparów i spalin, to jest bez wątpienia jedną z głównych zalet życia na wsi.

W mieście wszystko biegnie szybko, hałas, zgiełk, tłok to czynniki wpływające na gorsze samopoczucie, zmęczenie i zwiększony stres. Na wsi można odpocząć od tego zgiełku i poczuć się bardziej odprężonym. Życie jest tu spokojniejsze, czas biegnie jakby wolniej. Ma to też duży walor zdrowotny ponieważ stwarza możliwości częstszego przebywania na świeżym powietrzu, rozkoszowania się widokiem natury a to pozwala pokonywać problemy złego samopoczucia lub depresji.

Na wsi można robić dużo więcej pozytywnych rzeczy niż w mieście. Wypoczynek w przydomowym ogródku, relaks w hamaku na wolnym powietrzu sprzyja przygodzie z literaturą. Spacery czy jazda rowerem po bezdrożach i leśnych drogach to coś czego nie da się zrealizować w mieście. Również wyprawa do lasu i szukanie grzybów, zbieranie owoców leśnych, pozwalają na wspaniały czynny wypoczynek na łonie natury.


Mieszkając na wsi, można dojeżdżać do pracy w mieście lub pracować w miejscu zamieszkania. Ostatnio bardzo modne stało się posiadanie własnej działalności gospodarczej polegającej na produkcji żywności ekologicznej, agroturystyce czy turystyce wiejskiej połączonej na przykład z jazdą konną. Obserwacje ostatniego okresu wykazują, że wielu ludzi z miasta chętnie spędza wolny czas lub urlop w gospodarstwach na wsi. Tu mogą poczuć prawdziwą ciszę, powiew świeżego powietrza oraz pojeść prawdziwych, nietoksycznych owoców prosto z drzewa. Prowadzenie działalności na wsi jest zdecydowanie dużo tańsze. Nawet jeśli nie dysponuje się dużym placem dużo taniej wynajmiemy magazyn czy plac od sąsiada.

Podsumowując zalety mieszkania na przedmieściach we własnym domu:

- posiadanie podwórka (możliwość aranżacji ogrodu według własnych upodobań, możliwość grillowania, stworzenia placu zabaw dla dzieci)

- możliwość wybudowania własnego garażu

- kontakt z przyrodą

- cisza i spokój, znaczne oddalenie o zgiełku miasta

- mniej zanieczyszczeń powietrza

Mieszkanie w domu na przedmieściach - wady


Niestety mieszkanie na przedmieściach ma także wiele wad. Mieszkając w dużym domu na wsi nie ma się bezpośredniego dostępu do tzw. życia kulturalnego jak kino, teatr, restauracje czy modne ostatnio kluby. W mieście zdecydowanie częściej organizowane są różnego rodzaju koncerty czy festiwale. Mieszkanie na przedmieściach ogranicza także nasze kontakty ze znajoomymi, którzy częśto mieszkają w mieście. Często spotkanie z przyjaciółmi w mieście to wielka wyprawa.


Pewnym utrudnieniem życia na wsi może być zwiększony zakres prac związanych z utrzymaniem porządku na posesji, w porze letniej koszenie trawników, grabienie liści jesienią a zimą odśnieżanie, także usuwanie nawisów śnieżnych i sopli. Są to prace, które są także w zakresie obowiązków każdego właściciela nieruchomości w mieście z tą różnicą, że na wsi tych prac jest trochę więcej. W związku z tym, że domy na wsi są zazwyczaj dużo większe od tych w mieście jest również więcej prac remontowych.


Mieszkając na wsi nie jest się do końca samowystarczalnym, dlatego też zachodzi potrzeba wyjazdu do miasta w celu dokonania poważniejszych zakupów, do urzędu gminy czy też w celach kulturalnych. Zawsze jest możliwość dojazdu pociągiem, busem lub autobusem. Pewnym utrudnieniem i wadą może być tu konieczność skorelowania wyjazdu i powrotu z rozkładem jazdy. Problem ten w ogóle nie istnieje jeżeli właściciel dysponuje własnym samochodem a odległość wsi od miasta nie jest duża.


Mając własną nieruchomość tak w mieście jak i na wsi, właściciel musi ponosić pewne koszty związane z jej utrzymaniem. Koszty te na wsi mogą być nieco wyższe niż w mieście i związane są głównie z opłatami za energię elektryczną i ogrzewaniem dużego domu oraz pracami remontowymi domu związane z odmalowaniem elewacji, naprawą dachu i rynien.


Poważniejszym problemem może być dostęp do opieki zdrowotnej. Na wsi najczęściej znajdują się przychodnie zapewniające podstawową opiekę zdrowotną w ramach lekarza pierwszego kontaktu. Na przedmieściach brak raczej gabinetów lekarzy specjalistów a także aptek, dlatego w takich przypadkach chory jest kierowany na leczenie do specjalistycznych instytucji leczniczych w mieście.

Podsumowując minusy mieszkania na przedmieściach we własnym domu:

- ograniczony dostęp do kultury (kina, teatry, itp.)

- brak bliskich w okolicy

- konieczność dbania o posesję (koszenie trawników, odśnieżanie zimą)

- często uciążliwe dojazdy do miasta

- często brak ochrony, ekipy sprzątającej, monitoringu, brak stałego dostępu do specjalistów (kominiarzy, hydralików), których załatwienie leży po stronie wspólnoty/administracji budynku wielorodzinnego.

- często wyższe koszty eksploatacyjne (wyższe koszty za energię elektryczą, ogrzewanie domu, prace remontowe

- ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej

Podsumowując, wybór miejsca do mieszkania to wyzwanie, podjęcie właściwej decyzji wymaga analizy naszych piorytetów, potrzeb, należy wziąść pod uwagę nasz typ osobowości, bo często zmiana otoczenia na spokojne okazuje się błędem ze względu na choleryczny temperament.

Poza tym, zanim zdecydujemy się na zakup jakiejkolwiek nieruchomości warto sprawdzić jest też jej stan prawny oraz wartość rynkową, aby nie kupić przysłowiowego ,,kota w worku". W tym celu warto skorzystać z usług: wycena nieruchomości, którą wykonuje rzeczoznawca majątkowy.

Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
bottom of page