top of page

Kuchnia - osobna, czy w aneksie?


Oglądając programy telewizyjne zauważa się trend w kierunku gotowania. Już prawie każda stacja telewizcyjna na swój program kulinarny, a co za tym idzie coraz chętniej czerpiemy z nich inspirację i gotujemy w domu. I chociaż nadal wiele osób uważa gotowanie za przykry codzienny obowiązek, to jednak kuchnia jako pomieszczenie pełni najważniejszą fukcję w naszym domu i tu najchętniej lubimy spędzać czas.


Kuchnia to jedno z pomieszczeń, którego urządzenie jest dużym wyzwaniem. I tu nie chodzi nawet o sam styl - prowansalski, skandynawski, czy modernistyczny, ale przede wszystkim o aspekty techniczne i praktyczne. Musimy pamiętać przede wszystkim to tym, aby lodówka nie stała blisko źródeł ciepła, aby mieć odpowiednio dużo miejsca na przygotowywanie potraw, wziąć pod uwagę źródło wody, aby nie przeprowadzać zbędnych prac hydraulicznych.


Urządzenie kuchni to wielkie wyzwanie. Im mniejsza jest powierzchnia kuchni tym zadanie jest trudniejsze.


Kuchnie w starych blokach z tzw.,,wielkiej płyty" są maleńkie, wąskie, zwykle i mieście się jedna osoba, jednak w takich budynkach kuchnia jest zwykle oddzielnym pomieszczeniem lub wchodzi się do niej z jednego z pokoi.


W nowszych budynkach kuchnia to często oddzielne pomieszczenie, do którego wchodzi się z przedpokoju. Jej powierzchnia również jest większa w stosunku do bloków z ,,wielkiej płyty" i często nawet umożliwia wstawienie niedużego stołu.


W ciągu ostatnich kilku lat coraz popularniejsze stały się kuchnie w aneksie połączone z salonem. Od pokoju może je oddzielać kuchenna wyspa lub stół. Kuchnia dzięki temu wydaje się być bardziej przestronna i otwarta na cały dom. Z drugiej strony zapach przygotowywanych potraw roznosi się po całym domu i nie można zamknąć przed gośćmi bałaganu powstałego w wyniku gotowania.

Każdy typ kuchni ma swoich zwolenników. Tylko czy ten aspekt wpływa na cenę mieszkania? Sprawdźmy! W tym celu porównano ceny i czynsze ofertowe mieszkań dwupokojowych o powierzchni około 50 mkw. wybudowanych po 2010 r. w podobnym standardzie wykończenia.

W przypadku sprzedaży mieszkań, wzięto pod uwagę tylko rynek wtórny.

Porównanie cen i czynszów wybranych mieszkań 2-pokojowych o powierzchni około 50 mkw. w zależności od rodzaju kuchni:

LOKALIZACJA KUCHNIA ODDZIELNA KUCHNIA W ANEKSIE

SPRZEDAŻ

Warszawa, Mokotów 9 090 zł/mkw. 8 451 zł/mkw.

Kraków, Krowodrza 9 000 zł/mkw. 7 500 zł/mkw.

Wrocław, Fabryczna 7 700 zł/mkw. 6 109 zł/mkw.

WYNAJEM

Warszawa, Mokotów 2 500 zł/m-c 2 350 zł/m-c

Kraków, Krowodrza 2 200 zł/m-c 2 100 zł/m-c

Wrocław, Fabryczna 2 000 zł/m-c 2 000 zł/m-c

W przypadku mieszkań przeznaczonych na sprzedaż, różnica pomiędzy tymi z oddzielną kuchnią, a taką w aneksie wynosi nawet 1 500 zł/mkw. Biorąc pod uwagę, że zestawiono ze sobą lokale o podobnym metrażu, standardzie wykończenia i w zbliżonej lokalizacji, można sądzić, że to właśnie kuchnia jest powodem znacznej różnicy w cenie. Dla wielu osób, szczególnie tych szukających pierwszego mieszkania, który dysponują ograniczonym kapitałem, oddzielna kuchnia, a tym samym kolejne pomieszczenie zwiększa funkcjonalność mieszkania. Podobnie jest na rynku najmu. Tutaj dużą grupę najemców wciąż stanowią studenci, którzy wspólnie wynajmują mieszkanie. Dla nich kuchnia w aneksie stanowi poważną barierę przy wynajmie lokalu.

Źródło: biznes.onet.pl

Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
bottom of page