top of page

Wzrosły koszty kredytu hipotecznego


Od stycznia br. wzrosły koszty kredytów hipotecznych. Zgodnie z rekomendacją KNF, osoba ubiegająca się o kredyt powinna mieć wkład własny w wyskości 20%, czyli wyższy o 10% niż w zeszłym roku.


Z raportu firmy Expander wynika, że nie wszystkie instytucje udzialające kredytu żądają środków w takiej wysokości. Jednak, niższy wkład własny to mniej wyłożonych przez klienta pieniędzy, a to oznacza wyższe ubezpieczenie.


Kredyty, w których wymagany jest 10-procentowy wkład własny, mają także wyższe marże. W ten sposób bank ubezpiecza się na ryzyko związane z udzieleniem takiego kredytu.

Według powyższego raportu banki będą stopniowo zaostrzać kryteria dotyczące przyznawania kredytów mieszkaniowych, gdyż zainteresowanie pożyczkami mieszkaniowymi jest szczególnie duże. Jest to spowodowane przede wszystkim programem Mieszkanie dla Młodych, które polega na jednorazowej dopłacie do kredytu. Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi najprawdopodobniej spadnie po zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych. Ostatnia wypłata pieniędzy z tytułu programu MDM prawodopodobnie zostanie zrealizowana na początku przyszłego roku.

Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
bottom of page